wpływem na środowisko naturalne, w którym żyjemy, formuła ta wymagała przedefiniowania. Teraz musi ona także obejmować pojęcie czystości. Cóż zaś może zapewnić ją lepiej, niż energia odnawialna? Zapobieganie uzależnieniu od dotychczasowych źródeł energii i podejmowanie środków zapobiegawczych przed np. ich wyczerpaniem, jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii również z innych źródeł - najlepiej odnawialnych. Należy pamiętać o tym, że pozyskiwanie energii z wyłącznie jednego źródła może prowadzić do uzależnienia od niego. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się, by fotowoltaika odpowiadała za ogrzewanie i oświetlenie w ich domu. Montując kolektory słoneczne, obniżają rachunki za media, a przy tym uniezależniają się od dostawcy prądu czy gazu.
Kolektory słoneczne
O odnawialnej energii mówi się od dawna. Widać, że z roku na roku coraz więcej osób postanawia zainwestować w kolektory słoneczne. Świadczy to o tym, że fotowoltaika w naszym kraju się przyjęła i coraz bardziej ufamy firmom, które zajmują się montażem paneli słonecznych. Mamy też znacznie większą wiedzę niż w przeszłości i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że energia odnawialna jest rzeczywiście możliwa i nie musimy płacić za prąd.
Jednak jeszcze nie każdy może sobie pozwolić na energię odnawialną. Dzisiaj kolektory są tańsze niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal jest to spory wydatek dla wielu osób. Być może właśnie z tego powodu jeszcze nie wszyscy decydują się na montaż kolektorów słonecznych. Gdyby ich instalacja była tańsza, to pewnie panele słoneczne znajdowałyby się na większej ilości dachów. W przyszłości zapewne właśnie tak będzie, ponieważ w pewnym momencie takie kolektory mogą stać się po prostu obowiązkiem i każdy będzie musiał je posiadać. Staną się one też o wiele tańsze.
Do odnawialnego źródła energii z promieni
Energia odnawialna jest to energia pozyskiwana z naturalnych zasobów przyrodniczych, generowana bezpośrednio lub pośrednio przez promieniowanie słoneczne, wiatr i biomasę. Do odnawialnego źródła energii z promieni słonecznych zastosowana jest technologia fotowoltaiczna i kolektory słoneczne. Fotowoltaika przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne instaluje się na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Panele różnią się od ogniw i przestrzeni montowanych na dachach i są to: ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, montuje się je na małych dachach, natomiast ogniwa polikrystaliczne montuje się na dużej powierzchni dachu, między innymi na farmach. Kolektory słoneczne również pochłaniają promienie słoneczne, natomiast przetwarzana jest w energię cieplną. Kolektory instalowane są na dachu, na ścianie, lub na wolnej przestrzeni. Kolektory słoneczne dzielą się na dwa typy takie jak: kolektory płaskie i próżniowe. Kolektory płaskie posiadają płaskie absorbery i są skuteczniejsze w pochłanianiu energii słonecznej, działają sprawniej przy niskich temperaturach. Kolektory próżniowe posiadają budowę rurową absorbera i dzięki nim energia cieplna jest dłużej utrzymywana.
Montując fotowoltaikę lub kolektory warto, jest wziąć pod uwagę doświadczenie instalatora, ilość zamontowanej instalacji, jak i również opinię klientów.
Panele słoneczne
Jeszcze stosunkowo niedawno ludzie w naszym kraju nie byli przekonani do fotowoltaiki. Gdzieś tam słyszeliśmy, że kolektory słoneczne mogą zmniejszyć rachunki za prąd, a w przyszłości dzięki nim będziemy mogli korzystać z całkowicie darmowej energii elektrycznej. Jednak fotowoltaika wcale nie miała łatwo w naszym kraju. Na początku mało osób decydowało się na zainstalowanie kolektorów słonecznych na swoim dachu. Było to związane przede wszystkim z ceną takiej instalacji. Montaż paneli słonecznych był po prostu bardzo drogi i większości ludzi nie było na to stać.
Dzisiaj energia odnawialna jest dostępna dla większej ilości osób. Nadal jest to kosztowna inwestycja, ale można się starać o różnego rodzaju dotacje, które znacznie zmniejszają koszt inwestycji. Takie dotacje można dostać dziś łatwo, więc warto z nich skorzystać póki są dostępne. Oczywiście należy spełniać określone warunki, więc najpierw zapoznajmy się z zasadami przydzielania dotacji na panele słoneczne, a dopiero później składajmy wniosek.